Genel Kültür

Zor Durumda Olanlara Yardım Etmenin Toplumsal Barışa Katkısı Nedir

Zor durumda olan bir insana yapılacak yardım sıkıntıdan kurtulması onun refaha ulaşmasına etkili olacaktır. İnsanlar çeşitli doğa felaketleri yüzünden zor durumda kalabilir, bunlar ülkemizde sıkla yaşanan deprem, sel, yangın, çığ gibi olaylardır. Kaza ve hastalıklardan dolayı da işsiz kalarak sıkıntıya düşerler. Dinimizde bu insanlara yardım edilmesi, gerektiğinde onlar için maddi manevi yardımlarda bulunmamız gerektiği belirtilir.

Yardımlaşmanın olması insanlarda hoşgörü, iyilik, sevgi ve saygı duygularını geliştirir. Kardeşlik duygusu gibi yabancı insanlar arasındaki sorunlar hallolur toplum içindeki birlik beraberlik sağlanır. Zor durumda olan kişinin yardımına koşmak, kendimize olan saygınında bir göstergesidir zor durumda olanlara karşı duyarlı davranarak onlara yardımcı olmaktan asla geri kalmamalıyız. Yapacağımız en ufak yardımlar sayesinde bile onların gönlünü yaparak kendimiz için yol gösterebiliriz. Sevgi, saygı gibi değerleri korumalı sahip çıkmalıyız. Bir taraftan yardımda bulunurken diğer taraftan bize geleceğini unutmamalıyız.

Yardımlaşma duygusu özellikle gelişmiş toplumlarda ileri boyuttadır. İnsanların yapacağı yardımlarla başka hayatlara yaşam olanağı sunacağını bilerek hareket etmeleridir. Yapılan her türlü yardım toplumların gelişerek insanların önemli noktalara ulaşmalarında etkili olmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu