Genel Kültür

Sevgi, Saygı ve Hoşgörü Nedir

Hayatımızdaki üç değer bizi biz yaparak güzel yanımızı gösterir. Sevgi, saygı ve hoşgörü insanların en güzel yanını göstererek başkaları tarafından sevilmemize yardımcı olur.

Sevgi; İnsanlara karşı duygusal anlamda bağlılığımız, yaptıkları ve yapacaklarını düşünerek verdiğimiz değeri ifade eder. Sevgi geniş bir kavram olması ile Allah, vatan, aile, eş, çocuk sevgisi de birer duygusal belirtidir. İnsan değer verdiklerine ve mutlu olmasını istediklerini sever.

Saygı; Herhangi kişi veya gruba gösterilen tutumdur. Doğru ve hatasız davranış tarzı ile saygı değerleri gösterilebilir. Kişiler uygun davranışlar göstererek saygı değerlerini gösterirler. Her türlü duruma karşı karşısındakine karşı kusur işlememek için hür dikkat eder. Önyargısız yaklaşımlar doğrultusunda dinler, yol gösterir ve asla olumsuz şeyler söylemez.

Hoşgörü; Karşımızdaki insanların yaptığı hatalara rağmen hoşgörü ile bakmak. Hatalarına hoşgörü ile yaklaşarak onlara doğru yolu göstermek, yardımcı olmak ve hatalarının farkına varmasının sağlamaktır. Yapılan bir hata hoşgörü ile karşılanabilir.

5 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu