Genel Kültür

Telefon Nasıl Çalışır

Telefon uzak mesafede olan kişilerin birbirleri ile iletişim içinde olmasını sağlayan cihazdır. Telefonun çalışma prensibi arasındaki bağlantıdan sesin iletilmesi sonucunda oluşur. Eski telefonların az çok çalışma prensipleri tahmin edilebilir olmasına rağmen günümüzdekiler uygu aracılığı ile çalışmaktadır.

Telefon konuştuğumuz kısım “ahize” ve duyduğumuz kısım “kulaklık” ile meydana gelir. Birbirlerine bağlanmış halde olması telefonu meydana getirir.

Telefondaki mikrofon kısmından ses titreşimler halinde sinyal şeklinde iletilir. Mikrofondan yapılan konuşma titreşimlere dönüşerek karşı tarafa tel veya uydu yolu ile iletilmektedir. Karşı taraf kulaklık kısmına gelen titreşimleri çevirerek sese dönüştürüp konuşmalarına olanak sağlar. Telli telefonlarda mikrofon kısmından iletilen ses titreşimleri karşı tarafa ulaştırılarak konuşma gerçekleşir. İkili konuşmalar sayesinde telefondan sesler duyularak iletişim kurulmuş olunur.

Telefonların kulaklıkları ve mikrofon kısımları farklı yapılarda olması iletişim için uygun yapıyı oluşturmuş olmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu