Genel Kültür

Akdeniz Bölgesinde Bulunan İller

Akdeniz bölgesi ülkemizin 7 coğrafi bölgesinden birisi olmaktadır. Turizm zenginliği açısından adını oldukça fazla duyurmuştur. Akdeniz bölgesi adını güneyinde bulunana Akdeniz den almıştır. Komşu olduğu bölgeler ise kuzey batıda Ege Bölgesi, kuzeyde İç Anadolu Bölgesi, kuzeydoğuda Doğu Anadolu Bölgesi ve doğuda Güneydoğu Anadolu Bölgesi yer almaktadır. Turizm açısından zengin olduğu gibi aynı zamanda deniz ticareti de bölgede büyük gelir getirmektedir.

Akdeniz bölgesi iklimi açısından sıcak ve kurak geçmektedir. Kış ayları oldukça ılık ve yağışlı geçmekte yazları ise sıcak ve bir o kadar da yağışlı geçmektedir. İÇ kesimlere doğru ise karasal iklim görülmektedir. Bitki örtüsü çoğunlukla karasal iklimlerinin artışı gözlemlenmektedir. İklim şartları dolayısıyla maki olmaktadır.

Ege bölgesinin sınırları içerisinde bulunan illerin listesi şu şekilde olmaktadır;

– Adana
– Antalya
– Burdur
– Hatay
– Isparta
– Mersin
– Osmaniye
– Kahramanmaraş (Afşin ve Elbistan ilçeleri hariç. Bu ilçeler Doğu Anadoludadır. )
– Karaman’ın merkez ilçe ve Ayrancı ilçelerinin bazı bölümleri Ermenek, Sarıveliler, Başyayla
– Afyonkarahisar’ın Başmakçı, Dinar ve Dazkırı ilçeleri
– Denizli’nin Acıpayam, Çameli, Bozkurt ve Beyağaç ilçeleri
– Gaziantep’in İslahiye ve Nurdağı ilçeleri

Akdeniz bölgesinin nüfusu hakkında bilgiler verecek olursak yaklaşık olarak 8,9 milyon vatandaşımızın yaşamını sürmektedir. Kıyı bölgeleri daha az bir nüfusa sahip olmaktadır. Nüfusun çok seyrek görüldüğü yerler ise Teke ve Taşeli Platosu ile dağlık alanlar olmaktadır. Nüfus oldukça dağınık olmaktadır bunun nedeni ise sulak ve kurak olmayan bir bölge olduğundandır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu