Genel Kültür

Hangi Canlılar Gözle Görülemez

Gözle görülemeyen canlılar denildiği zaman aklımıza gelen mikroskobik canlılar olmaktadır. Bu canlıları hiçbir zaman gözle göremeyiz ki o kadar küçük canlılar olduğunu düşünebiliyorsunuz dur. Çevremizde ne kadar canlı olursa olsun sonuçta görülebilmektedirler.

Mikroskobik canlılar adından da anlaşılacağı üzere oldukça küçük canlılar olmaktadırlar. Anca bu canlılar mikroskop ile görülebilmektedir. İşin en iyi tarafı ise havada, yerde, masada, elbiselerimiz de her yerde devamlı olmaktadırlar ve yaşamaktadırlar. Oldukça pis canlılar olmaktadırlar ki kendi aralarında hastalık yayarlar ve insanlara ise vücudumuza girerler ise tifo, verem ,kolera ve tetanos gibi hastalıklara neden olabilmektedirler.

Zararlı mikroskobik canlıların dışında ise yararlı mikroskobik canlılarda hayatımızda yer almaktadır ki hatta tüketmiş olduğumuz gıdalarda bile vardır. Bu gıdalar ise peynir ve yoğurt başta olmaktadır. Kısaca gıdalarımızın çoğunda yararlı mikroskobik canlılar olmakta ve bizler onlardan faydalanmaktayızdır. Mikroskobik canlılar isimleri ile ise mantarlar, virüsler, bakteriler, ökaryotlar, heterojenler ve prostistler olmaktadır.

Mikroskobik canlılar yaşamlarını bir çok çeşitli alanda sürdürebilmektedir. Özellikle sıcak ve nemli bir ortamı çok sevdikleri için bu yerleri tercih edeler ve aynı zamanda başka canlıların bedenlerin de yaşamlarını zararlı veya faydalı olarak devam etmektedirler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu