Genel Kültür

Suyun Canlılar İçin Önemi

Su dünya üzerinde yaşayan en küçükten büyüğüne kadar bütün canlıların ihtiyacı olandır. Canlıların büyüyüp gelişmeleri için suya ihtiyaçları olduğu unutulmamalıdır. Hayatımızı devam ettirebilmek için besin kaynaklarımızdan olan suya gerek duyarız. Vücudumuzdaki çeşitli faaliyetleri sağlayabilmek için su kaynakları ihtiyaçlarımızı belirler. Sindirim sisteminden her şeyimize kadar suya gerek duyulur. Vücudumuzdaki zehirli maddelerin atılmasına kadar her şeyde suya gereksinim duyulur.

Canlı yapısının bir çok kısmında su bulunur. Sağlıklı şekilde devamını sağlayabilmesi için suya gereksinim vardır. Omurgalı canlıların vücutlarındaki kan dolaşımında suyun akışkanlığı ve yapısı aranır. Kan vücuda dağılarak gerekli olan faaliyeti yerine getirirken bulara dikkat eder. Vücudumuzda ters giden durumlar olduğunda terleme ve ishal yöntemleri ile korumaya geçer.

Yeryüzünde yaşayan her türlü canlının suya ihtiyacı vardır. Doğada değişmeyen canlıların beslenmesi ve su ihtiyaçlarının bulunmasıdır. Bitkilerin gelişip büyümesi içinde suya ihtiyaç duyulur. Su olmadan hiç bir canlı doğada var olmadığı gibi yaşamlarına devam edemezler. Susuz yaşayan canlı yeryüzünde bulunmamaktadır. Bir şekilde yeryüzünden, topraktan veya havadan suyu aramaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu