Genel Kültür

Alglerin Genel Özellikleri

Su yosunları (algler) basit yapılı bitkilerden olup tek hücrelilerdir. Bulundukları ortamda hızla çoğalarak kısa zamanda kaplayabilirler. Tatlı sularda yaşadıkları görülen su yosunlarının etkisi oldukça yüksektir. Sıcak sularda yaşamayı çok seven bitki türüdür.

Algler henüz araştırılmadığı gibi insanların yeterince yararlanmadıkları bitkilerdendir. Japonya gibi ülkelerde besin kaynağı olarak sofralarda kullanılıyor. Tarım, sanayi, eczacılık gibi alanlarda ilaç yapımı ve kullanımında oldukça etkilidir.

Yapı bakımından tek hücreleri olmalarına rağmen üstlendikleri görev oldukça önemlidir. Fotosentez gerçekleştirerek sulara sürekli erimiş oksijen sağlayarak canlıların yaşamlarına olanak sunuyorlar. Beslenme zincirinin bir parçası olup yaşamlarına devam etmektedir.

Gelişmiş hücre yapısı ile birlikte yeryüzünde yaşamlarının devamlılığını sağlar. Bir çok türden algler görülebilir. Algler asıl sulu alanlarda tabanlarda ve kıyılarda görülmektedir. Karlı ve buzlu yerlerde de alglerlerin varlıklarının belirtilerine rastlanabilir. Alglerin sulak alanlarda yaşamasının sebebi ise buralarda organik karbon bileşiklerinin, majör primer olmasından kaynaklanmaktadır. Tatlı suyu seven algler bazen tuzlu suların bulunduğu yerlerde de yaşamlarını sağlayabilmektedir.

Algler görev olarak denizlerde ve göllerde yaşayan canlıların devamlılığı için gerekli görülmektedir. Alglerin faydaları olduğu gibi bazen aşırı alg patlaması sonucunda sularda renk değişimi, koku ve ekolojik dengenin bozulmasına sebebiyet olmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu