Genel Kültür

Aşık ve Halk Ozanı Kimdir

Anadolu da kültürel olarak sıkça aşık ve halk ozanları ile karşılaşılır. Yaşadıkları dönemde sazları ile dillerinin kıvraklığını kullanarak halkın sesi olmuşlardır. Duygularını saz eşliğinde anlatarak insanlara gerek ders, gerekte nasihat vermişlerdir.

Toplumların duygu ve düşüncelerini halka anlatan ozanlar olmuşlardır. Halkın sorunlarını bilerek onlar üzerine değinerek dile getirerek gelecek nesillere taşınmasın da rol oynamışlardır. Anadolu’da ozanlık saygı gören değerlerden olup kültürlerinin yaşamasını sağlamışlardır. Doğa, insan, Allah sevgisin dile getirerek anlatımlar yapmışlardır.

Halk edebiyatının şairlerine verilen genel ad ozandır. Halk edebiyatında önde gelen isimler isimleri gibi sazları ile beraber söylemek istediklerini dile getirirler Kendi dönemlerine ait olaylara değinerek ozanlık yapmaktadır. Ozanlıklar kültürün değerlerinden olduğundan gelecek nesillere taşınırlar. Tarih boyunca günümüze kadar taşınmış, aşıklık ve halk ozanlığı bu süreç içinde siyasi ve ekonomik anlamda gelişmelerden etkilenmiştir. Türk kültürünün vazgeçilmez simgelerinden olmuşlardır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu