Genel Kültür

Atatürk İle Röportaj Örnekleri

Atatürk İle İlgili Röportaj Örneği, Atatürk İle Yapılan Röportajlar

Mustafa Kemal Atatürk ülkemize çeşitli alanlarda hizmetlerde ve fedakarlıklarda bulunmuştur. Türk milletinin bağımsızlığını kazanarak devlet halini almasında en büyük mücadeleyi veren devlet ve askeri adamdır. Yaptığı çalışmalar sayesinde insanlık için çalışmalar sağlamaktadır. Atatürk ile yaptığımız röportaj örneğinde ödev olarak kullanabilirsiniz.

Atatürk ile ilgili Röportaj

Askeri okulu seçmenizin nedeni nedir?
Küçük yaşta okuldan alındıktan sonra yeni okuluma başladım. Hep olmak istediğim subaylık bana zaman içersinde çok şey öğretmiştir. Milletime ve ülkeme faydalı olmak için çalıştım. Bir çok büyük paşanın yanında görev alıp ülkeme hizmet edip ferah bir yaşam diledim.

Askeri okulda öğrencilik yaparken durumunuz nasıldı?
Maddi olarak imkanımız çok olmadığından dolayı çalışmam gerektiğini en yakın derecede biliyordum. Ülkemin toprakları işgal altında olup bunların kurtarılması gerekli olduğunu düşünmüşümdür. İyi bir asker olup vatanıma ve milletime hizmet ederek işgalden kurtarıp bağımsızlığımızı kazanmak istemişimdir.

Kurtuluş savaşında güvendiğiniz unsurlar nelerdir?
Savaşlar aslında barışların devamlılık sağlaması için yapılır. Barış istiyorsan her zaman savaşa hazır olacaksınız. Türk milleti yalnızdı İstanbul yönetimi artık ülkesine sahip çıkamadığı gibi ayaklanmalar kendisini gösterdi. Yabancı ülkelerin işgallerine karşı sessiz kaldığından dolayı artık kendi özgürlüklerine sahip olmaları gerekliydi. Türk milletine olan inancım boşa çıkarmadıklarından dolayı çok teşekkür ederim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu