Genel Kültür

Atatürk’ün Tarih Bilimine Katkıları

Mustafa Kemal Atatürk yaşamı boyunca tarihimize önem vererek kendisine ders çıkartmıştır. Milletler kendi tarihlerini bilmediklerinden dolayı gelecekte aynı hatalarla karşılaşmaları kaçınılmaz olur. Türk ve dünya tarihine önem vererek milletlerin tarihlerini takip etmiştir. Tarihin aslında geleceğin aynası olduğundan dolayı, tarih çalışmalarını desteklemek için çeşitli alanlarda direktifler vererek kurumların kurulmasını sağladı.

Türk Tarih Kurumu, Atatürk’ün direktifleri doğrultusunda kurulmuştur. Türk tarihini araştırarak gerçekleri gün yüzüne çıkarmak için çalışmalarda bulunmaktadır. Amacı gelecek nesillere miras bırakılması için çeşitli alanlarda araştırmalar yapmaktır. Atatürk’ün tarih ile ilgili söylediği önemli sözlerden de yaptığı çalışmaları görebiliriz.

“Tarih ne güzel aynadır. İnsanlar, özellikle ahlaklı olmayan insan toplumları, en yüce kutsal kavramlar karşısında bile hasis duygulara tabi olmaktan nefislerini men edemiyor. Tarihin sinesine geçen büyük hadiselerde bu hadiseler içinde uygulayıcı ve etkili olanların hal hareket ve davranışları onların terbiye ve ahlak seviyelerini ortaya koyar.”

“Tarih; bir milletin kanını, hakkını, varlığını hiç bir zaman inkar edemez.”

“Tarih yapan akıl, mantık, muhakeme değil hissiyattır.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu