Genel Kültür

Cumhuriyet Dönemi Tarih ve Dil Alanında Yapılan Çalışmalar

Atatürk için önemli değerler arasında Tarih ve Dil olmuştur. Bir milletin geleceğini belirleyecek unsurlar olarak görülen Tarih ve Dil oldu. Milli kültürün gelişip ülkemizin kalkınması için araştırılması gereken iki alana önem vermiştir. Atatürk ve arkadaşları tarafından dilin önemi vurgulanarak değer biçilmiştir. Türk dili üzerinde yapılacak olan çalışmalar sayesinde kökenler öğrenilmektedir. Bugün Türk Tarih ve Dil Kurumu tarafından araştırmalar yaparak gösterilmektedir.

Türk dilinin güzelleştirilmesi için kurum çalışmalarını yürütmektedir. Dilimize giren yabancı kelimelerin belirlenmesi ve bunların Türkçe karşılıkları getirilerek yenilenirler. Türkçe doğru ve düzgün şekilde kullanılarak yayılmaktadır. Türk dili tarihin en eski diller arasında gösterilmektedir.

Tarihimizi asla unutmamamız gerekir. Geçmişte yaşadıklarımızı tekrar yaşayıp hayatımızı riske atabiliriz. Bizim bilmemiz gereken bunların önlenmesidir. Kurum tarafından medeniyetler tarihi araştırarak öğrenilir. Türk tarihini araştırarak atalarının yaptıkları ve aldıkları kararları bilmeleri gerekmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu