Genel Kültür

Tarih Biliminde Kaynaklar Niçin Önemlidir

Tarih geçmiş zamana ait bilgileri gün yüzüne çıkarken bugünün tarih kitaplarını da etkilemektedir. Bir savaşın sebepleri, bir uygarlığın yaşamına dair çeşitli bilgiler doğru bildiklerimizin aslında yanlış bildiğimizi ortaya koyabilir. Sosyal alanda insanlara tarih hakkında bilgi vererek aydınlatmaktadır. Tarihin aydınlatılarak olayların iç yüzünü bize gösterebilir.

Kendi tarihimizi derinlemesine araştırmaktayız. Dünya genelinde yüz binlerce tarihçi tarihe karşı araştırma içinde olmakta. Her geçen gün yeni bilgiler ortaya çıkarak tarihin seyrini değiştirmekte. Elde edilen bilgiler doğru analiz edilerek araştırılmalıdır. En ufak bilgi dahi kaynaklara dayandırılarak doğrulanması gerekmektedir. Bilgiler sahte olması durumunda insanlığı yanıltabilir. Sahte kaynaklara güven olmadığı gibi resmi kayıtlar araştırılmalıdır.

Tarih biliminde söylenenler ve yapılan bildirimler kaynaklar doğrultusunda olmalı. Kendi kafamızdan fikir yürütmek yerine kaynaklara bildirilerek yapılması gerekmektedir. Tarih bilimi önemli bilim dallarından sadece bir tanesi olmakta. Gerçeklerin ortaya çıkmasında kaynaklara dayandırılması önemlidir. Bugün önemli bir bilgiyi sunarken kaynak arandığı gibi tarih biliminde de aynı şekildedir. İnsanlığın ulaştığı bilgiler bu sayede açıklığa kavuşur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu