Genel Kültür

Niçin Tarih Öğreniyoruz

Sosyal hayatımızda tarih önemli yere sahiptir. Geçmişte yaşanan olaylar, yer, zaman ve şahısların tarihi ve tarihimizi değiştirecek kararlarına şahit oluruz. Yaşadığımız toprakların hangi şartlar altında korunarak bugünkü haline geldiğini görebiliriz. Tarihte sebep-sonuç ilişkisini bilmek bizim daha yakından tanımamıza da yardımcı olur.

Sosyal varlık olarak insanlar çevresi ile iç içe olup geçmişlerini sorgularlar. Yaşamında bugüne nasıl geldiklerin, neler yapmaları gerektiğini ve geleceğe dair için geçmişi bilmeleri gerekir. Toplumlar kendi geleceklerini görmeleri için geçmişten ders çıkarmaları gerekmektedir. Ders çıkartarak tedbir alır ve aynı hatalara düşmelerinin önüne geçer. Tarih bizim için önemli kaynaklardandır. Atatürk’te tarih için “Tarih ne güzel aynadır. Bugünkü uyanışı düne, geçmişe borçluyuz” sözleri ile anlatmıştır.

İleriye bakarak plan yapmadan önce geçmişimize bakarak ders çıkarmalıyız. Tarih önemini nesillerin devamını sağlar. Geleceğimize güvenle adım atmak için tarihin parçalarından ders çıkarmalıyız. Olayları bilmeli ve öyle hareket etmemiz gerekmektedir. Tarih geçmişi anlatır, bize yardımcı olarak doğru kararlar almamızdaki en büyük yardımcımız olmaktadır. Bizde tarihten ders çıkartarak kararlarımızı doğru şekilde alabiliriz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu