Genel Kültür

Ticaret Nedir Kısaca

Kar amacı güden alım-satım faaliyetlerine ticaret denir. Elde edilen malların satılması durumunda gelir sağlanır. İnsanlar ihtiyaçlarını karşılamak için daima tüketime ağırlık verir. Bunların karşılanmasında üretim ve alım-satım olması gerekiyor. Örneğin ihtiyacımız olan bir şeyi almak için üretimi yapılarak satışa sunulması gerekir. Bu noktada satışa sunan kişiler ticaretini gerçekleştirir. Ürettiği ya da aldığı ürünü bize satarak gelir elde etmektedir.

Ticaret ilk çağlardan beri insanlar tarafından yapılmaktadır. Sahip olduklarını satarak gelir elde ederler. Ucuz buldukları malları satın alarak pazar kurarak daha pahalıya satarlar. Ticaret alanında insanlar ilk olarak ürünlerini takas yöntemiyle değiştirirlerdi. Paranın icadı ile beraber artık ticaret altın ve gümüşten yapılmış madeni paralarla yapılmaktaydı. Değeri o dönem ortaya çıkardı. Altından değerli eşyalar yapılır çeşitli şekillerde kullanılırdı.

Ticaret çok dallıdır kara, hava, deniz üzerinden yapılabilir. Ülke içinde olduğu kadar uluslararası alanda da ticaret yapılır. Tarih boyunca en büyük ticaret ipek yolu, baharat yolu ve kral yolu üzerinden yapılmıştır. Uzak doğudan Avrupa’ya uzanan ticaret yolu olmaktaydı. Ürünlerin yanı sıra insanlar arasında kültürel ticaretinde gelişmesini sağlamıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu