Genel Kültür

Atomu Kim Buldu

Atom maddenin en küçük yapıtaşına verilen isimdir. İsmini Yunancada bölünemez anlamına gelen Atamos’dan almıştır.
Atom günümüzdeki en modernleştirilmiş mikroskoplardan dahi daha küçük olduğu için görünmez bir yapı yaşı olarak da nitelendirilebilir.

Atomu Kim Ön Plana Çıkardı?
Ayrık ve bölünemez parçalardan oluştuğu öne sürerek John Dalton isimli, dönemin önemli kimyacılarından bir tanesi tarafından atom kavramı ortaya koyulmuştur. John Dalton da aynı zamanda ideasını kanıtlamıştır.
Atom maddenin doğal ana yapısını temsil eder. Antik yunanlar ve Hindistan’da maddenin doğası olarak da adlandırılmıştır. Atom kimyanın da geliştiği 19. Yüzyıldan itibaren insan hayatındaki yerini almaya başlamıştır. Atom parçalanamaz diye teoriler üretilirken fizikçilerin atomu çekirdek, elektron, proton ve nötronlarına ayırarak böldüklerinde atomun aslında bölünebilirliği görülmüştür. Böylece bölünemez ideası geçerliliğini yitirerek, bilimde önemli bir adım atılmıştır.

Atom Nedir?
Maddenin organize küçük yapıtaşlarına atom denir. Net olarak 105 tane ana madde bilinmektedir. Elementlerine (saf maddelerine) aynı cins atomlardan oluşmuş atom parçalarına denir. Elementlerin yapıtaşlarında mutlaka en az bir çeşit atom vardır. Atom konusunda çeşitli şekillerde teoriler gelişmiştir. Bütün maddelerin yapıtaşı atomlar olup, bilimin gelişmesinde atomun keşfinin yeri son derece büyüktür.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu