Genel Kültür

Ahmet Yesevi’nin Hayatı

Ahmet bin İbrahim bin İlyas Yesevi ismine sahip olan Ahmet Yesevi İlk Türk Mutasavvıfıdır. 1103 yılında dünyaya gelmiş 1165 yılında vefat etmiştir. Ahmet Yesevi Kazakistan’daki Çimkent kentinin Sayram kasabasında doğmuştur. Piri Sultan, Hoca Ahmed, Kul Hace Ahmed gibi birçok isimle bilinmektedir. Edebiyatta önemli bir yer taşımaktadır. Ahmet Yesevi İslam değerlerini ve özelliklerini savunmuş tasavvufi bir şekilde insanlara anlatmıştır. Bu şekilde tasavvufi eserlerle Orta doğu Türklerine İslam’ı sevdirerek istediği emele ulaşmıştır.

Ahmet Yesevi; edebi hayatının yanı sıra döneminin en önemli akıl hocalarından bir tanesidir. Çevresinde bulunan öğrencileri de hem döneminin en itibar gören isimlerinden hem de en başarılı edebiyatçılarındandır.

Ahmet Yesevi Eserleri
Ahmet Yesevi tasavvufu savunan ve anlatan eserlerle bilinmektedir. Bunlardan en önemlilerinden birisi en eski ve en çok bilinen eserlerinden birisi olan Divan-ı Hikmet’tir. Bu eserde tasavvufu anlatan bir anlatım biçimi kullanmıştır. Eserlerinden bir tanesi de Akaid’tir. Ahmet Yesevi bu eserinde İslam’ın esaslarından bahsetmiştir. İslam’ın esaslarını ve önemini anlatan bu eseri Ahmet Yesevi için önemli bir yer tutmaktadır. Fakrname ise Ahmet Yesevi’ye ait bir başka önemli eserdir. Bu eser kendi yazdıklarından farklı olarak öğrencileri tarafından yazılmış ve ithaf edilmiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu