İcatların Serüveni

Barutu Kim Buldu

Barut tarihte ilk olarak Çin’liler tarafından bulunduğunu göstermektedir. M.S 142 yılında yapılan araştırmalar sonucunda barut icat edilerek kullanıma başlanmıştır.

Eski Çin Hanedanlığına ait belgelerde Wei Boyang tarafından yazılan belgelerden baruta benzer maddenin bulunduğundan bahsedilir. Ateşle bir araya geldiğinde şiddetle başlayan toz halinde olduğu anlatılır.

M.S 300’lü yıllarda yine Çin Hanedanlığı’na ait belgelerde Ge Hong adlı bilim adamı tarafından üç temel maddenin karışımı sonucunda elde edildiği açıklandı. Kükürt, kömür ve potasyum nitrat sonucunda elde edilmiştir.

M.S 700’lü yıllarda T’ang Hanedanı döneminde barut yapılarak kullanıldı. Çeşitli havai fişek gösterilerinde kullanılırdı.

Barut düşmanlara karşı kullanılması tarihte M.S. 904 yılında olmuştur. Günümüzde roket, silah, mermi gibi silahlarda kullanılır oldu. Roma ve İslam imparatorluğu zamanlarında keşfedilerek kullanılır olmuştur. Barut’un içme gücü ile toplar icat edilerek savaşlarda önemli yer sahibi olmuştur. Toplar kale duvarlarında ve düşman birliklerine saldırı amaçlı olarak kullanılmıştır.

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu