İcatların Serüveni

Dizel Motoru Kim Buldu

Dizel motorun icadı Alman mühendis olan Rudolf Diesel tarafından bulunup 23 Şubat 1893 yılında patenti alınarak kullanılmaya başlandı. Motorun icadında geinş kömür yatakları lup petrole olan bağılıktan kurtulacaktır. Kömür tozunun yanması sonucunda ortaya çıkan yakıtın kullanılması planlandı.

Rudolf Diesel 3 metrelik demir silindirli pistonlu bir düzenek yapmıştır. Çalışması ile buhar motoru yerine termodinamik motora bıraktı. Teorilere göre %75,6 yfazla verim aldığı ve atmosferik gaz motoru adını verdiği motorun icadını yapar. Tek yanmalı motor yaşadığı yüzyılın en büyük icatları arasında olmuştur. Hayali gerçek olarak ürettiği dizel motor sayesinde hayalini gerçekleştirdi. Motorun kullanımı petrole olan bağlılığı çok daha azaltmıştır. Yaptığı icat ile birlikte bazı grupların dikkatini çekmiştir. 1913 yılında İngiltere’de boğulup hayatını kaybetti, cinayet olduğu düşünülmektedir.

Gazın sıkışması sonucunda sıcaklık yükselir ve diesel motorunun gazın bu özelliğinden dolayı yakıt kendiliğinden ateşlenmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu