Genel Kültür

Yalan Söylemenin Kişi ve Toplum İçin Zararları

Yalan söylemek sadece kişiye değil toplumsal olarakta çeşitli zararlar doğurmaktadır. İnsanların yaşamlarını doğrudan etkileyerek güven sorunlarını beraberinde getirir. Olmayan bir şeyi olmuş gibi gösterip insanların düşüncelerini ve kararlarını etkiler.

Yalan kişinin kendisine verdiği zarar gibi toplumsa olarakta zararlar doğurur. İnsanların düşünce ve yalanlarının etkisi sonucunda saygısını kaybederek çeşitli olarak sıkıntılar yaşamasına neden olur. Dostluk ve arkadaş bağlarında doğrudan olarak zarar verecektir. İnsanların güven duygularını kaybetmesine ve kendisinin yalnız kalmasına sebeptir. Toplum içinde çeşitli fitnelerin ortaya çıkmasında temel sağlamış olur.

Kazançlar elde etmek için söylenen yalanlar ileriki zamanlarda başımıza iş olarak geri döner. Hayatımız olumsuz etkilendiği gibi insanlara da kötülük yapmış oluruz. Onların yaşamları olumsuz etkilenerek bize zarar olarak geri döneceğini unutmamalıyız. Atalarımız “rüzgar eken fırtına biçer” sözünden de anlaşılacağı gibi yalanlarımız bumerang gibi dönüp dolaşıp bize gelecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu