Genel Kültür

Depremin Zararları Nelerdir

Deprem; Yer kabuğu içindeki ani kırılmalar nedeniyle geçtikleri ortamları ve yer yüzeyini sarsan bir doğa olayıdır. Depremler sonrası büyük çöküntüler oluşur bununla birlikte çok büyük can ve mal kayıplarına neden olur. Büyük maddi kayıplara neden olan depremler ülkelerin ekonomisinde de olumsuz etkiler yaratır. Ülke ekonomisine zarar verdiği için bunların insanlar üzerinde de sosyal ve psikolojik açıdan olumsuz etkileri olur.

Can kayıpları en önemli olanlardır. Gördükleri insanın içini yakan manzaralar karşısında insanlar üzerinde uzun yıllar etkisinden kurtulamayacakları Psikolojik travmalar yaratır. Mala gelen zararlar ise büyük maddi kayıplara neden olacağı gibi kültürel açıdan manevi önem taşıyan zenginlikleri de yok eder. İnsanların geleceklerini etkileyerek onların psikolojik anlamda yıkımlarına dahip sebep olmaktadır. Depremin verdiği zararların haddi hesabı olmamakta, doğal anıtların zarar görmesi gibi yapılarında yok olmasına neden olur.

Deprem kuşağında bulunan doğal anıtlar ve eserlerin depreme karşı dayanıklı hale getirilmesi gerekiyor. İnsanların yapacağı çalışmalar sayesinde korunur ve gelecek nesillere taşınırlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu