Genel Kültür

Yalan Hile Gıybet ve İftira Ne Demektir

İnsanlar tarafından hoş karşılanmayan ve dışlanan özelliklerden uzak kalınmalıdır. Yalan, hile, gıybet ve iftira kötü davranışlardan olduğu gibi dinimizce de günah sayılır.

Yalan: İnsanın başkasının çeşitli sebeplerden dolayı kandırmak amaçlı aslı olmayan sözlerdir. Gerçek ile alakası olmayan sözlere yalan denir. Yalan söyleyen kişiye yalancı denir. İnsanları asılsız şeylerden dolayı yanıltarak onların sorun yaşamalarına sebep olabilir. Yalan söylemek insanlar tarafından hoş karşılanmamaktadır.

Hile: İçinde bulunduğu durumdan insanları kandırarak başarı elde edilmesidir. Hile yapanlar haksız şekilde başkalarının haklarını yemektedir. Toplum tarafından sevilmedikleri gibi insanlara rahatsızlık verirler.

Gıybet: İnsan başkaları hakkında düşüncelerini yüzüne değil arkasından söylemesidir. İnsanları kötüleyerek onları hakkında çeşitli söylentilerin ortaya çıkmasına denmektedir.

İftira: Asılsız bir olayı bir başkası üzerine yıkarak yapmadığı şey yüzünden sorumlu tutulmasıdır. İftira atmak kötü olduğu gibi insanlara zarar verebilir. Suçsuz yere bir kişinin yargılanarak hapis yatması dahi olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu