Genel Kültür

Avrupalı Bir Ressam Neden Bir Avrupalıyı Türk Kıyafetleri İçinde Çizmiş Olabilir

Avrupalı ressamların eserlerinde Türk motiflerini kullandıklarını gözlemleyebiliriz. Tarih boyunca medeniyetler ticaret alanında kaynaşmışlar, kültürel etkileşimler yaşamışlardır. Girdikleri yakınlaşmaları sanat eserlerinde ve kültürel yaşamlarında etki yaratmıştır. Avrupalı ressamın biri çizdiği portrede Avrupalı birini Türk kıyafetleri içinde çizerek yansıtmıştır.

Fransa’ya Süleyman Ağa adında bir elçi gönderilir. Giyim tarzı duruşu ile halk arasında oldukça beğenilir. Anadolu kültürünü yansıtan kıyafetler giymiş yaşamlarında Türk kültürüne izler bırakmıştır. Bir zaman geçtikten sonra Fransa halkı Türk giyim tarzından etkilenerek maskeli balolarda Türk kıyafetleri giymişlerdir. Zaman içinde giyim modası haline gelerek Fransızlarda giyimini değiştirmiştir. Türk kültürünü anımsatan halılar, minderi ve divan olarak belirlenenlerdir. Türklerin yaşam biçimini benimseyerek kendi hayatlarına yön vermişlerdir.

Avrupalı ressam da Türklerin giyim tarzından etkilenerek resmettiği Avrupalıyı Türk kıyafetleri ile çizerek resmetmiştir. Avrupalıların Türk giyim kültüründen etkilendiğinin kanıtı haline gelmiştir. Fransız ressamın vatandaşları Türk kıyafetleri içerisinde çizerek Türk kültürünü yansıtmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu