Genel Kültür

Besinlerin Taze ve Doğal Olmasını Önemi

Sağlıklı bir yaşam sürebilmek için beslenme şeklimize dikkat etmemiz gerekir. Besinleri alırken her besinden eşit miktarda almak sağlığımız için önemlidir. Bu besinlerden sebzelerin vücut için yararı çok olmaktadır, sebze seçiminde doğal ve taze olmasına dikkat edilmelidir.

Her sebzeyi mevsiminde yemek en faydalı ve doğru olanıdır. Günümüzde bu ihtiyacın dondurulmuş gıdalar ile sağlanabileceği düşüncesi hakimdir. Ancak dondurulmuş gıdalar ister parça parça isterse bütün şekilde muhafaza edilsin bahçeden doğal haliyle alınmış gibi değildir.  Sebzelerin taze koparıldığı sırada onları haşlayarak yada pişirerek tüketmek içersindeki besin değerlerinin azalmasına yol açmaktadır.

Sebzelerin tüketimi konusunda eğer yapabiliyorsanız çiğ olarak tüketmek en doğrusudur. Konserve yapılan  yada haşlanan sebzeler besin değerlerinin çoğunu kaybetmektedirler. Tükettiğiniz sebzeler kadar onları aldığınız yerde çok önemli. Bu konu mümkünse bahçe mahsullerini tercih edin, sera sebzeleri, kimyasal ve aşırı gübreli sebzelerden kaçının.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu