Genel Kültür

Burun Boşluğunun Görevi

Vücudumuzda solunum sisteminin baş elemanı olarak görev yapan cisme burun denir.  Burun koku alma işlevini yerine getirir.  Burnun yapısını incelediğimizde ön tarafta kıkırdak bir yapı görürüz, arka kısmında ise kemik bulunmaktadır.

Burun boşluğu diye adlandırdığımız bölüm sapan kemiği ve  kıkırdak yapıyla ikiye ayrılmaktadır.  Burun boşluğu arka kısmından yutak tarafına bağlanırken öndeki iki delik ilede dışarıya bağlanmaktadır. Burun boşluğunun duvarlarını  kıvrımlı ve eğri yapılar oluşturmaktadır.  Dışarıdan gelebilecek herhangi bir pislik vb maddelere karşı görev yapan burun kılları ve mukus salgısını üreten epitel hücreler burada bulunur. Burun boşluğu içersinde çok sayıda ince kan damarları bulunmaktadır.  Dolaşan kan havasının ısınması, toz vb maddelerden ayrıştırılması bu bölümde yapılmaktadır.  Kuru havanın temizliği ve solunuma uygun hale getirilmesi işlevinide mukus salgısı yapmaktadır.

Burun boşluğu üzerindeki bölümler sayesinde koku alma işlemi gerçekleşmektedir. Bu bölüme sarı bölüm adı da verilmekte, koku alma sinirleride burada bulunmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu