Genel Kültür

Dünyada Hayat Ne Zaman Başladı

Dünyada hayatın ne zaman başladığına dair kesin bilgi yoktur. Araştırmacılar tarafından sadece teoriler ortaya sürülmektedir. Dünyadaki yaşamın 3000 milyon yıl öncesinde de başladığı düşünülüyor, 600 milyon yıl öncesinden de. Dünyanın oluşumu hakkında bilgi edinilmediği gibi canlı yaşamının hangi dönemlerde oluştuğuna açıklık getirilmemiştir. Milyonlarca yıl öncesinden kalma mavimsi-yeşil deniz yosunlarına rastlanarak teoriler sürülmüştür.

Bilim adamlarına göre organizmaların evrim geçirerek gruplar haline gelip canlıları oluşturmasıdır. Uzun bir dönem gerektirip tahmini 2500 milyon yıl içinde bitki özelliği taşıyan canlı organizması olan su yosunları oluştuğu düşünülmüştür. Canlıların yaşamlarını bir çok alanda etkileyen unsurlar olmaktadır.

Omurgası olan ilk canlı deniz canlılarından gelişmiştir. Hayvanların ve insanların oluşmadan önce ainiktozoon’un baş ve gövde kısmında gelişme olmuştur. Fosillere göre ilk canlı olma özelliğini taşımaktadır. Zırhlı ve kuvvetli deniz canlılarından olup deniz diplerinde yaşamlarını sürdüren türdendir.

İlk kara hayvanlarının oluşumu 400 milyon yıl öncesine dayanmaktadır. Dünya yeşilliklerle kaplı alanlara sahip olup yaşayan hayvanlarda dünyaya uyum sağlamıştır. Sudan çıkan bir çok hayvan kara hayvanı olarak doğaya uyum sağlamıştır. Zaman içinde geçirdikleri evrim sayesinde türlerine göre çeşitli hayvanlar haline gelmişlerdir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu