Genel Kültür

Başbakanlık Bursu Nedir Kimlere Verilir

Başbakanlık bursu üniversite öğrencilerinin eğitimini tamamlamaları için verilen maddi yardımdır. Burs karşılıksız olarak verilerek eğitim öğretimde başarılı öğrencilerin okullarına devam etmesi planlanmıştır. Bursa girmek için sınavlara girilir ve burs alımına hak kazanır. Ailesinin durumu olmayan ve eğitimini tamamlamak isteyen öğrencilere verilmektedir. Sınavlarında başarılı olup aldığı puana göre belirlenen burstur. Bursun ödeme süreci her ayın 7. gününde hesaplarına yatırılmaktadır.

Bursu alacak olanlar başarı sıralamasında ilk 100’e giriş olan öğrencilere koşulsuz şekilde verilir. Açık öğretim, iki yıllık fakülte, yüksek lisans ve vakıf üniversitelerinde eğitim görecek olan öğrencilerin yararlanması sağlanmaktadır.

Burs alan öğrenciler üniversite hayatında başarısız olması durumunda iptal edilebilir. Başarılı olan öğrencilerin eğitim hayatın son bulana kadar burs verilmeye devam edilir. 3 veya daha fazla dersten kalınması durumunda bursun iptal edilme durumu olmaktadır. Bursun herhangi bir geri ödeme durumu olmadığı gibi karşılıksız verilmektedir. Öğrencilerin kendi alanlarında başarılı olma şartı ön planda tutulmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu