Genel Kültür

Emanet Nedir, Emanetin Korunması Neden Gereklidir

Emanet, gerek Türklük gerekse Müslümanlık için önemli kavramlar arasında yer almaktadır. Pek çok atasözü ve hadiste yer almasının nedeni de bu önemden dolayıdır.

Emanet Nedir?
Bir maddenin, eşyanın veya manevi bir şeyin koruması amacıyla bir kişiye bırakılmasına emanet denir. Emanetin muhafaza etmenin karşılığında bir şey alınmamış olacağı gibi herhangi bir maddi ya da manevi karşılığı da olabilir. Emanetin bırakıldığı kişiye emanetçi denir. Emanet belli bir süre için emanetçiye bırakılır. Bu süre bittiğinden emanet geri alınır.

Emanetin Korunması Neden Gereklidir?
Emaneti korumak hem dinen hem de sosyal hayat açısından çok önemlidir. Emanette emin olmak hem ayetlerle hem de hadislerle tevsik edilmiştir. Ayrıca peygamberimiz (sav) emanete çok sadık olduğundan El Emin diye anılmaktaydı. Dinimizde verilen söz de emanetten sayılmıştır. Dolayısıyla verilen sözü tutmak da emin bir insan olmanın gereğidir. Toplumda emaneti korumak oldukça önemlidir. Güvenilir insanlar tarif edilirken doğru sözlü ve emanette koruyucu olarak belirtilir. Toplumda düzenin oluşması için de insanların emanetlere sahip çıkması ve koruması gerekir. Bunun sağlandığı topluma huzur ve güven de kendiliğinden gelecek ve refah bir hayat yaşanacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu