Genel Kültür

Geçmişte Yapılan Sporlar

Günümüzde yapılan sporlar geçmişte çok daha farklı şekilde yapılıyordu. Geçmişte Türklerin yaptıkları ata sporları olmuştur. Atalarımız atlara çok önem verdiklerinden dolayı sporların bir kısmı at üzerinde yapılmaktadır. Atlı sporların en bilindik olanı cirittir.

Cirit: Türklerin tarih boyunca at üzerinde oynadıkları oyunlardandır. Orta Asya’dan günümüze kadar gelen cirit oyunu at üzerinden belirli bir noktaya cirit’in fırlatılması ile oynanır.

Okçuluk: Sporcular yay ve okları ile belirli bir hedefin tam orta noktasını vurmaya çalışırlar.Türk hakanlarının kendilerini göstermeleri için okçuluk sporu ile ilgilendikleri bilinir.

Güreş: Türklerin en yaygın ve kahramanlık gösteren ata sporudur. Çimlerin üstünde iki güreşçi yağlanarak sonra birbirlerine kenetlenip sırtını yere getirmeye çalışırlar. Yiğitlik sporu olduğu bilinir. Güçlü olan güreşte karşı rakibini yener. Günümüzde halen Kırkpınar güreşleri olarak düzenlenir.

Kılıç: Atalarımızın değer verdiği sporlardan biriside kılıcını usta bir şekilde kullanılmasıdır. Kılıçları kuşanarak diğeri teslim edene kadar elindeki kılıcı düşürmek için hamle yaparlar. Başarılı olanlar kılıç ustası olur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu