Genel Kültür

Gelgit Olayı Nedir Kısaca

Güneşin yerçekimi olayı ele alınarak okyanuslardaki su seviyesinin yükselmesi ve alçalmasını sağlamaktadır. Gel-git olayı olarak aynı zamanda med-cezir anlamına gelmektedir. Ay Güneş’e göre Dünya’ya yakın olmasından dolayı okyanuslardaki çekimi çok daha fazladır. Suyun yükselmesinde med, alçalmasına cezir denir.

Ay’ın dünya çevresindeki hareketi sonucunda oluşur. Belli bir hizada olması deniz seviyesinin sabit kalmasını sağlamaktadır. yüksek gelgit olayları ve alçak olmak üzere kendisini gösterir. Dolunay ile 1.5 gün sonra görülür. Her 15 günde bir gel-git olayı kendisini göstermektedir.

Okyanuslardaki hareketlenmelerin sebebi ay’ın çekim gücüne bağlı olarak görülmektedir. Okyanuslarda 60-80cm, kıyılarda 8-10m, iç kesimlerde ise 20-30cm’lik yükseliş göstermektedir. Kıyılarda ve akarsuların getirdiği sular açıklara göre yükselerek tortulları temizler. Kıyılardaki akarsuların ağızları haliç şeklini almasının nedeni gelgit olaylarının gerçekleşmesinden dolayı olmaktadır.

Haliçler büyük gemilerin girebilecek kadar derin olmaktadır. Kıyıdan 100 kilometre içeride kurulan limanlar dahi elverişli olmaktadır. Ülkemizde haliç gel-git olayları sonucunda oluşmamıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu