Bilgi

Gişe Filmi Nedir? Nasıl Filmdir

Sinema sektörü kendini oluşturduğu ilk yıllardan bugüne değin değerini arttırarak hayatımızın içinde olmuştur. Film izlemek artık evimizde ve sinemada kolay ulaşılan bir etkinlik. Şehirde yaşayan ortalama bir insan haftada en az bir defa film izlemekte. Öyle ki ilgilendiği konular ve çevrelediği sanat dallarıyla beraber sinema birçok farklı ilgi alanına, fikirlere, yazınsal ve görsel taleplere karşılık vermektedir.

Nasıl Bir Film?

Filmler anlatılan konu, konunun işlenişi yahut çekim tarzlarına göre çok farklı alanlara yayılabilmektedir. Bunun en geniş kapsamlı olarak seyirci bakımından ayrılması gişe ve sanat filmi şeklinde olmaktadır. Sanat filmi daha çok anlatmak istediği konuyu görsel ve işitsel ögeler kullanarak seyirciye yansıtır ve düşünmesini ister. İçerisinde olaylar, akan bir macera duygusundan daha çok bir fikir vardır. Gişe filmi ise daha çok gündemi takip ederek anlatmak istediğini değil insanların izlemek istediği konuları seçer. Film artık fikir yansıtmaktan ziyade popüler oyuncuları içinde barındıran, reklam bütçesinin oldukça kabarık olduğu ve genel izleyici kitlesini hedefleyen para kazanma makinesine dönüşmüştür. Endişe edilen ana konu filmin edeceği kardır ve uygulanan fikirler sanatsallıktan daha çok bu karı arttırmaya yöneliktir.

Neden Gişe Filmi?

Gişe filmlerinin bu kadar ön planda olması ve her ülkede ayrı konular üzerine çekilerek ilgi toplamasının sebebi direk olarak izleyiciye uygun film çekmeye çalışılmasıdır. Peki aynı konular sürekli aynı çerçevede ele alınıyorsa mesela bir aşk filmi sürekli olarak iki kişinin tanışmasıyla başlayıp sonra beraber olmaya çalışmaları ve birlikte sorunları çözerek sona ulaşılmasıyla bittiği halde biz neden izliyoruz. Çünkü eğlenceli ve bizi gündelik sorunlardan uzaklaştırıyor. Bu sinemanın yanlış yönde bir eğilimi olsa da uzun süre hayatımızda yer etmeye devam edecekmiş gibi görünüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu