Genel Kültür

Günümüzde Demokrasiye Geçmemiş Ülkelerde Hangi Yönetim Biçimleri Uygulanmaktadır

Günümüzde halen demokrasiye geçmeyen ülkeler olmaktadır. Yönetimleri monarşi, teokrasi ve oligarşi yönetim şekilleriyle sağlanmaktadır. İnsanların hak ve özgürlüklerinin kısıtlı olduğu gibi yöneticileri bir kişi veya belli bir grup tarafından olmasıdır. Bu kişiler hükümdar, padişah, sultan, imparator, kral gibi unvanlarla anılabilmektedir. Bazı yönetimler dini esaslara göre kendilerini yönetmektedir. Şeyh gibi dinin önde gelen insanları kendi kararları doğrultusunda halkı yönetme hakkını kendinde tutar.

İran ve Vatikan gibi ülkeler teokrasi yönetim şeklinde yönetilmektedir. Din kurallarına göre kurularak yönetilen ülkeler olmaktadır. Ülkenin tüm hakimiyetinin Tanrı’ya ait olduğu düşüncesi halkın iradesinden daha üstün yönetimde tek söze sahip olduğunu göstermektedir. Bütün işler tanrılara bağlı olarak gerçekleştiğine inanılır. Yeryüzünde tanrının görevini yerine getirecek kişiler olur bunlar dini yaymakla ve kendilerine verilen görevleri yerine getirmekle meşgul olan kişilerdir.

Umman, Suudi Arabistan, Katar ve Vatikan aynı zamanda monarşi ile yönetilen ülkelerdendir. Hakimiyetin tek kişide toplanarak kişiler arasında yönetimin sağlanmasıdır. Padişah, kral, hükümdar, imparator gibi unvanlara sahip kişiler yönetir. Kendi kendilerine yasa koyma, yönetme, yargı, vergi toplama, savaş ve barış verme kararına sahip olan kişilerdir.

Demokrasi rejimine bağlı olmayan çeşitli ülkelerde tek partili rejimde hakim olabilmektedir. Seçimler yapılmasına rağmen ülkenin yönetimi tek noktada birleşmiş olmasıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu