Genel Kültür

Hammurabi Kimdir

Hammurabi(M.Ö 1793-1750) Babil hanedanlığının altıncı hükümdarıdır. M.Ö 1950 den başlayarak gerilemeye başlayan hanedanlığın yeniden canlanması için çok çaba harcamıştır. Daha çok yaptığı yasalarla ünlüdür.

Hammurabi, ilkçağ tarihinde kurduğu yasalarla ünlü bir hükümdardır. Babil hukuku ile Babilliler, Asurlular, Sümerler, Amurruları bir çatı altın da toplamaya çalışmıştır. Bunun yanın da ele geçirdiği şehirlere güvendiği isimleri vali olarak atayarak devletçiliğe de önem göstermiştir. Düzenli bir haberleşme örgütü kurmuştur. Bu düzenlemeler Babil Hanedanlığının uzun süre yaşamasını sağlamıştır.

Yürürlükte ki yasaları sisteme bağlamasıyla Hammurabi Kanunları dünya tarihinin yasalarını temsil etmektedir. 282 maddeden oluşan kanunlar yazıtlar halinde taş sütunlara yazılmıştır. Şu an bu yazıtlar Louvre müzesinde bulunmaktadır. Bu kanunlara göre; köleler ve hür insanlar arasın da ki farklar belirtilmiştir, hür insan olmayanlara kısas kanunu (hırsızlık yaparsa elinin kesilmesi vs.) uygulandığı belirtilmiştir, evlilik kanunlarını açıklamışlardır. Bu kanunların bazıları günümüzdeki kanunların altyapısını oluşturmaktadır. Bu anlam da bu kanunların ne kadar önemli olduğu anlaşılmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu