Genel Kültür

Hanefi Mezhebi Hakkında Bilgi Kısaca

Hanefi Mezhebi Hakkında Bilgi, Hanefi Mezhebi Kısa Bilgi

Müslüman dinine bağlı mezheplerden biriside Hanefi Mezhebi olup bunların başında gelmektedir. Müslümanların büyük bir kısmı bu mezhebe bağlı olarak ibadetlerini yerine getiriyorlar. Mezhebin kurucusu Ebu Hanife Hazretleri 699 Kufe’de dünyaya gelmiştir. Çocukluğundan itibaren büyük din adamlarından ders aldı ve yetiştirildi. Hocasının vefatından sonra Kufe ders kürsüsüne geçerek vaazlar vermiştir.

Devlet makamında verilen görevleri dahi kabul etmedi. Kendisini din alanında geliştirmiştir. Görüştüğü sahabelerden bilgiler almıştır. Ebu Yusuf Muhammed bu mezhepten gelme olup önemli kişilerdendir. Günümüze kadar yaygınlaşan mezhep bugün en çok kabul gören mezhepler arasına giriyor.

Hanefi Mezhebi bugün Türkiye Diyanet İşleri Başkanlığı tarafınca resmi mezhep olarak kabul görmüştür. Dinimizde mezhepler olsa dahi çeşitli farklılıklar görülür. İbadet şeklinde ufak değişiklik caiz olup olmama konusunda değişiyor. Hanefi mezhebi yaygın bir şekilde Türk dünyasında yayılarak Müslümanların çoğunluğunun tercih ettiğidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu