Sağlık

İp Atlamanın Faydaları

İp atlamak çocukluktan kalan bir eğlence değildir. Günlük hayatımızın bir parçası haline gelebilir. Günde 20-30 dakika ip atlamak ile hayatınızı değiştirmeniz mümkündür.

İp atlama rekoru 1 saat içerisinde 12.632 olmaktadır. Amerika Birleşik Devletleri Florida’dan Annie Bissoondial 13 Nisan 2013 de bu rekoru kırmıştır.

Spor salonlarında boksörlerin ip atladıklarını görürsünüz. İp atlamak boksörlerin antrenmanlarının bir parçasıdır. İp atlama dayanıklılığın yanı sıra kişilerde koordinasyonu arttırmaktadır. Yaygın olarak sporcular, boksör ve sürat koşucuları tarafından yapılmaktadır. Egzersizin parçası olan ip atlamak sayesinde vücut kendini toparlar, fit kalmak isteyenler içinde kilo alımlarını önlemektedir. Günde yarım saat ip atlamak kalori yakmanıza yardımcı olur.

İp atlamak oldukça kolay sporlardan biridir. Spor ekipmanını bir çok mağazadan alabilir günlük 20-30 dakika ile spor ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Egzersizden kaçma şansınız olmadığı gibi istediğiniz yerde yapabilirsiniz. Evinizde, dışarıda, iş yerinde, misafirlikte nerede istiyorsanız yapmanız için uygundur. Vücudunuzun kendini toparlaması ve geliştirmesi için önemlidir.

Spor meraklılarının ip atlayarak formda kalabilir. Çeviklik, koordinasyon, dayanıklılık, kalori yakma, vücudun kendini alıştırmasında oldukça etkilidir. Genellikle atlet ve sporcular tarafından yapılır. Spor sağlıklı yaşam sürdürmek isteyen herkesin tercihi olması gerekir. Televizyon ekranının karşısında, istediğiniz yerde spor yaparak sağlıklı yaşam sürdürebilirsiniz. Koşu, bisiklet ve ip gibi spor aletlerinden yararlanmak aynı zamanda bacak kaslarını geliştirmektedir. Spor yapmak aynı zamanda bağışıklık sistemini de kuvvetlendiren etkilere sahiptir.

İp atlayarak bir saat içerisinde 800-1000 kalori yakmak mümkündür. İp atlarken kalp atışın hızı, koşu sırasında ulaştığı hıza eşittir. Vücudunuz devamlı çalışır halde olması kalori yakımını hızlandırmaktadır. Baldır, kollar, omuzlar için güçlendiricidir. Metabolizmanın daha hızlı çalışmasını sağlayarak vücudun dengeli olarak gelişmesini sağlar. Kalp sağlığını da olumlu yönde etkilemektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu