Genel Kültür

Ormanların Faydaları Nelerdir

Ormanlar hem bizim hem de dünyamızın akciğerleri sayılır. Biyoloji eğitiminde ilk dersimiz karbondioksitlerin oksijene çevrilmesini sağlayan döngüdür. Ormanlar olması ile doğamız temiz, havadar ve insanlara huzur veren oksijenler doludur. İnsanlara olduğu kadar doğada yaşayan bütün canlıların yaşamı için gereksinimdir. Bitki örtülerine göre çeşitlilik göstererek doğanın her alanında varlardır.

Ormanlardaki ağaçlardan elde edilen ağaçlar sayesinde keresteler üretilir. Mobilyalar, eşyalar, ahşaptan yapılan biç o malzeme sağlanır olmuştur. Ağaçların kesilmesi insanların evlerindeki bir çok eşyanın yapılmasını sağladı.

Ormanlar havada yer alan karbondioksiti emerek oksijen yayar. Yaşam alanımızın oksijeni bol olması organlarımızın ve beyin hücrelerimizin sağlıklı çalışmasını sağlar. Karbondioksitler yok olarak atmosfer canlılar için uzun ömürlü olur.

Erozyondan dolayı kıtalar her geçen zaman diliminde eriyerek yok olmaktadır. Ormanlar içindeki ağaçlar sayesinde toprak kayması önlenir, erozyonun önüne geçilmesi sağlanır.

Çeşitli yabani canlıların ortak yaşam alanlarıdır.

Ormanlar insanların huzur bulduğu, kendini rahat hissettiği alanlardandır.

Yağmurların yağmasını sağlayarak insanlara faydası olur. Yağmur döngüsünde önemli rolü olan ormanlar için önemlidir.

Ormanlar insanlık için oldukça faydalı olmasına rağmen insanlar tarafından hırslarından dolayı yok edilmektedir. Yakıldıkları gibi kesilir ve alanları yerleşim yerleri olarak kullanılmaktadır. Ormanlara sahip çıkmalı, geleceğimizi koruyarak zarar görmesinin önüne geçmeliyiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu