Genel Kültür

Ağaçların Faydaları Maddeler Halinde

Ağaçlar oksijen üretimi için önemlidir. Erozyonun önüne geçerek ülkemizin zamanın kurbanı olmasının önüne geçer. Uzun yıllar boyunca yetişen ağaçlar bir tek çırpıda yok olmaması gerekir. Ormanlar bize her türlü fayda sağlıyor. Yiyeceğimizden soluğumuz havaya kadar ağaçlardan yararlanırız. Dünyamızın diğer gezegenlerden ayıran özellik atmosferin ve canlıların ihtiyacı olan oksijenin bulunmasıdır. Fosiller sayesinde oksijen üretilerek yaşam belirtisi gösterir. Tek bir ağaç dahi günde ürettiği oksijen miktar insanların yaşamını desteklemektedir.

Ağaçların insanlığa faydaları nelerdir
Yaklaşık 60 metrelik alanlarda ormanlık sayılırlar. İnsanlara huzur verdiği gibi psikolojik anlamda rahatlamalarını sağlar. Gürültüyü içine hapsederek ses kirliliğini önler.

Ağaçların olduğu yerde çeşitli kuş türleri yaşamını sürdürür. Tabiatın gelişmesi, ağaç türlerinin artmasını sağlayarak hayvanların yuvası olur.

Büyükşehirlerde özellikle meydana gelen hava kirliliğinin %60’lık kısmını ağaçlar önlemektedir. Temizlik gerçekleşmeseydi bir çok canlı tehlike altında olarak yaşamları yok olabilirdi.

Yağmurların yağması ile toprak akmaya başlar, hareket etmek için verimli hale gelir. Ağaçlar sayesinde su, toprak temizlenerek daha yaşanabilir hale gelir.

Meyvelerinden, ürünlerinden faydalanarak zararlarından korunuruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu