Genel Kültür

İspanya’nın Kültürel Özellikleri

İspanya oldukça renkli ülkelerden biridir. Kültürel özellikleri ile tüm dünya genelinde bilinen müzikleri, gelenek ve görenekleri, yeme alışkanlıkları ve etkinlikleri ile bilinirler.

Flamenko: İspanya’nın olmazsa olmaz yöresel dansıdır. Halk müziği ile çingene ezgilerinin birleşmesi sonucunda ortaya çıkmıştır. Rengarenk elbiseler giyilir, ayak hareketleri ile müziğe eşlik edilir.

Boğa güreşi: Roma İmparatorluğu döneminde başlayarak her yıl geleneksel olarak İspanya’da yapılmaktadır. Boğa eğlencesi olarak gelenek ve göreneklerin bir parçası kabul edilmiştir. Her yıl yüz binlerce turistin boğa güreşlerine katılması hedeflenmiştir.

Giyim: İspanyolların giyimi daha çok yereldir. Eskiden kalma dans elbiselerini tercih ederler. Flamenko dansları oldukça renklidir. Katlı kadın elbiseleri, gül desenlerine sahip ve siyah kırmızı renge sahiptir.

Yemek kültürü: Türk mutfağına benzerdir. İspanyollar Türkiye’yi ziyarete gelince Türk mutfağına hayran kalmaktadır. İspanyollar akşam yemeklerini geceleri yemeği tercih ediyorlar.

İspanyol yemekleri
Paella: Safranlı pilav, deniz mahsulleri, tavuk, sebze ve etli yemek türüdür.
Tortilla: Omlet türü olup patates ve yumurta karışımı ile yapılmaktadır.
Flan: Muhallebi benzer bir çeşit tatlılır.
Rioja: İspanyol kırmızı şarabıdır.
Zarzuela: Balık, midye ve karideslerden yapılan yemektir.
Tapas: Sıcak ve soğuk mezelerden yapılır.

İspanyol mutfağı oldukça lezzetli yemeklere sahiptir. Keşifler ve göçlerin yapılması yemek kültürünü geliştirmiştir. Zengin mutfak yapısına sahip olan İspanyollar değişik tatlara açıktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu