Genel Kültür

Kral Midas Kimdir

Efsanevi Frigya Ankara civarlarında kurulmuş olup kralı Kral Midas’tır. Efsane olmasını sağlayan kulaklarının eşek kulağına benzemesi ve dokundu her şeyin altın olmasıdır. Sahip olduğu efsanevi özellik doğumundan ve ölümünden sonra oldukça çok konuşulmuştur. Mitolojik özelliği sayesinde yaşadıkları onu çok hatırlatmıştır.

Midas’ın kulakları hakkında bugüne kadar yapılan araştırma sonucunda teşhis “anne karnında yakalandığı hastalık sonucunda eşek kulakları sahip olması” neden olmuştur. bir kulağın diğerine göre çok daha uzun olduğu görülüyordu. Midas bundan dolayı halkından uzanarak kafasına serpuş geçirerek halk içine çıkabiliyordu. Kralları hakkında yapılan eşek kulak düşüncesi farklılık yaratmıştır.

Kuzey Frig ülkesi yönetilirken kralı olan Gordios ölmesi sonucunda halk özgür kaldı. Kral olarak geçecek kimse kalmaması sonucunda özgür halde devam ederlerdi. Frigya’nın önde gelenleri ve kainleri bir araya toplanarak onların aldığı kadar ülkeye ilk giren kral olacağıdır. İlk giren Midas olduğundan dolayı kral ilan edilmiştir.

Kral Midas’ın efsanesi
Şarap tanrısı Dionisos ve yoldaşı Satiros ile dünyayı gezerken Midas’ın gül bahçesini görmüştür. Burada dinlenip uyuya kalınca ona hizmet eden Midas, konuk severliliğinden dolayı takdir edilmiştir. Tanrı ona kendisinden bir dilek dilemesini istemiştir. Kral Midas dilek olarak her dokunduğunun altın olmasını diledi. Bunun yerine getiren tanrı artık kral Midas’ın dokunduğu her şeyin altın olmasını sağlamıştır. Bunun üzerine dokunduğu yiyecekler, giyecekler ve eline aldığı her şey altına dönüşmüştür. Bunun üzerine lanetli özelliğinden kurtulmak isteyen Midas tanrıdan tekrar yardım ister. Bunun üzerine tanrı Dionisos kendisinin nehirde yıkanmasını ister. Midas nehirde yıkanarak sahip olduğu özelliği kaybeder. Irmakta akan suyun içerisinde devamlı altın bulunması kral Midas efsanesinin gerçekliliğini göstermiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu