Genel Kültür

Kurban Etinin Ne Kadarı Dağıtılır

Kurban kesenlerin etinin ne kadar kısmını dağıtacağı konusunda söylentiler aslı doğrusu bilinmiyor. Doğru şekilde pay ettirilmesi gerekiyor. Kurban kesecek olanların devamlı birbirlerine sordukları etin nasıl dağıtılacağı olmuştur.

Müftü tarafından kurban etinin nasıl dağıtılacağı konusunda açıklamalar getirilirdi. Kurban kesen iki ailenin birbirlerine et vermesi hile karıştırmaktır ve verilmemesi gerekir. Allah rızası için kesilen kurban ihtiyacı olan kişilere dağıtılır. Herhangi bir şekilde ticarette kullanılmaması gerekir. Allah tarafından verilen nimetlere şükretmek için bir yandan kurban keserek ibadetimizi yerine getiririz.

Kurban etinin dağıtımında 3’te birin aile fertlerine, 3’te birini fakirlere, 3’te birini akraba komşulara verilmesi gerekmektedir.

Kurbanı hem kadın hem de erkeklerde kesebilir. Herhangi bir sakıncası yoktur. Cinsiyet ayrımı yapılmaz önemli olan ibadetin yerine getirilmesidir.

Taksitle kurban almanın doğru olmadığı dile getirildi. Müftü tarafından yapılan açıklamada mali güç sıkıntı çeken birisinin borç veya taksitle kurban almasının doğru olmadığını açıklanmıştır. Allaha karşı ibadetlerini yerine getirmek isteyen parasını biriktirerek kurbanlarını kesmeleri gerektiğini belirtmiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu