Genel Kültür

Merkezi Sinir Sisteminin Organları

Merkez sinir sistemimizin yönetiminde belli başlı organlarımız görev yapmaktadır. Bunların başında yönetici olan beyin, omurilik, omurilik soğanı ve beyincik gelmektedir. Vücudumuzun sinir sisteminin yönetimde gerekli olan organlardır.

Beyin: Sinir sistemimizin yönetim merkezi olarak görülüyor. Milyonlarca nörondan meydana gelip oluşum sağlamıştır. Vücudumuzun yönetimine dair bütün bilgiler beynimizden gerçekleşir. Hafıza, öğrenme, algılama, düşünme, yorumlama, değerlendirme gibi beş duyu organımızın yönetimi sağlanmaktadır. Zaman içinde kazanılan okuma, yazma, hareket gibi kabiliyetlerde burada devamlı olarak saklanır.

Omurilik: Kafatasımızın arkasından kuyruk sokumuna kadar uzanmaktadır. Omurilikten geçen sinirler beyinden organlara ve oradan vücudumuza doğru gider. Vücudumuzun refleks merkezi burada gerçekleşir.

Omurilik Soğanı: Beyin ve omurilik arasında yer alır. Beynimizin diğer organlarla iletişimini sağlar. Boşaltım, sindirim, solunum, dolaşım gibi olayların yönetimi buradan gerçekleşir. Vücudumuzda faaliyette olan çiğneme, öksürme, nefes alma, hapşırma gibi hareketlerinin kontrolünü sağlar.

Beyincik: Kas hareketlerinin yönetildiği merkezi konumdur. Denge iç kulaklarımızdan bulunmasıyla vücudumuzun dengesi burada sağlandığı gerçektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu