Genel Kültür

Misafirperverlik İle İlgili Yazı Kısa

Misafirperverlik kültürümüzün önemli bir parçasıdır. Toplumun gelenek ve görenekleri, örf adetlerine göre insanların yeni kişilere karşı davranışları değişiklik göstermektedir. Türk toplumunda misafirperverlik oldukça üst seviyelerdedir.

Türk toplumu dini temellere de bağlı olarak misafirleri “Tanrı Misafiri” olarak tanımlamaktadır. Habersiz gelen birileri olsa dahi evlerinde ağırlamaktan mutluluk duyarlar. Geri çevrilmedikleri gibi onlara karşı daima anlayış güler yüzlülük gösterilir. Türkler misafirlere hizmetkar ve hoşgörülü davranarak kendilerini gösterirler. Sofralarına bir tabak yemek fazladan koymaktan çekinmezler. Karşılamaları, ağırlamaları hep misafirlere uygun şekilde olmuştur.

Misafirperverlik insanların iletişim alanında olumlu yönlerinin ortaya çıkmasını sağlar. Türk evlerinde ağırlamak, memnun etmek ev sahibi için oldukça önemlidir. Ellerinden gelen en iyi şekilde ağırlamaya çalışırlar. Türk toplumunda her konuk memnun şekilde evden ayrılması için çaba haline girilir. Gerekli çalışmalar ve uğraşlar yapılarak mutlaka memnun edilmeye çalışılmaktadır. Türklerin misafirperverlik duygusu dünya üzerinde neredeyse hiç bir millette olmadığı kadar gelişmiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu