e-Okul Ödev

Nükleer Santral İle İlgili Bilgi

Nükleer santraller elektrik enerjisi üretiminde oldukça gelişmiş teknolojiye sahiptir. Elementlerin değişimleri sonucunda ortaya çıkan devasal ısı sayesinde suyun buharlaşarak türbinlerin döndürmesine yardımcı olmaktadır. Jeneratörler sayesinde elektrik enerjisi elde edilmiş olacaktır. Bir çok gelişmiş ülkede nükleer santraller faaliyet göstermesine rağmen bunlara karşı çıkılmaktadır. Günümüzde dünya genelinde 400 civarında nükleer santral faaliyetlerini devam ettirmektedir.

Nükleer santral nasıl çalışır?
Nükleer santrallerin çalışabilmesi için zenginleştirilmiş uranyuma ihtiyaç duyulur. Uranyum zenginleştirilmesi sonucunda füzyon tepkimeye girmesi sonucunda ortaya inanılmaz enerji çıkmaktadır. Nötronlar harekete geçerek uranyum elementinin çekirdeğine çarpar ve büyük enerji oluşur. Ortaya çıkacak olan enerji sayesinde ölümcül miktarda çoğalabilir. Kontrol edilerek oluşacak sorunlara karşı önlem alınmalıdır.

Doğru bir şekilde yapılmış olan nükleer santrali enerji üretiminde büyük katkısı olur. Taş kömürü kullanan enerji santrallerine göre doğamızı çok daha az kirletmektedir. Taş kömüründe ortaya çıkan karbon, sülfür ve diğer elementler doğaya zarar vermektedir. Enerji üretimi oldukça önemli olduğu gibi yaşanacak felaketlerde göz ardı edilmemelidir. Tarihte ilk defa Çernobil olayı olarak geçen nükleer santralde patlama meydana gelmiştir. Uranyum’un tepkimeleri sonucunda devasal enerji ortaya çıkacaktır. Bunlar gelecek yüzyılda yaşayacak insanların hayatlarında her daim iz olarak kalacaktır.

nukleer santral

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu