Genel Kültür

Pusula Olmasaydı Ne Olurdu

Pusula yön bulmamıza yaran manyetik etki doğrultusunda kuzeyi gösteren mekanik alettir. Kullanım alanları oldukça geniştir. Yön gösteren alet olduğundan dolayı kaybolduğumuz zaman yönümüzü kolay bir şekilde bulabiliriz. Kullanım alanı oldukça geniş olup pilotlar, gemiciler genelde pusula ile yönlerini belirlerler. Havada yön belirleyemedikleri gibi okyanuslarda da yönlerini kolay şekilde bulamazlar. Pusuladan yararlanarak kuzeyi bulup diğer yönlerin tespitin yaparlar.

Pusula olmasaydı eğer gemiler yönlerini kaybeder, kişiler çöllerde kaybolur, uçaklar yön bulamazdı. Gece kaybolduğumuz zaman yönümüzü bulamadığımız gibi hayatımız tehlikeye girebilir. Keşifler yapılmadığı gibi insanlar evlerinin yolunu bulamazdı. Kıbleyi bulamadığımız gibi namaz kılacak olan kişiler ibadetlerini kolay şekilde yapamazdı. Pusula her alanda yönümüzün bulunmasını sağlamaktadır. Gemiler, yatlar, zepliler, balonlar hep kaybolurdu.

İcadı Çinliler tarafından 100 yılında yapılması ile olmuştur. O zamanlarda teknoloji olmadığından manyetik etki doğrultusunda kullanılıyordu. Tek bir yönü gösteren pusula sayesinde orduların gideceği yön belirlenmesi kolay olmaktaydı. Binlerce kilometre sonra nereye varacaklarını pusula yardımı ile yapmışlardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu