Genel Kültür

Selamlaşmak Neden Önemlidir

İnsan olmanın en önde gelen özellikleri arasında sevgi ve saygı gelmektedir. Saygının olduğu yerde sevgide kendiliğinden oluşur. Sevgi ise paylaşımlarla artar. Toplum halinde yaşamak zorunda olan insanların ise birbirlerine karşı sevgi ve saygıyı göstermenin en kolay yolu selamlaşmaktan geçer. Selamlaşmak karşımızdaki insanı saydığımızı, değer verdiğimizi ve sevdiğimizi gösterir.

Bizlere hiç bir yük getirmeden sadece bir selamlaşma ne kadar çok şey anlatmaktadır. Bu kadar kolay ama buna karşı çok şey ifade eden selamlaşmak dinimizce de önemlidir. Selam vermek sünnet, selam almak ise farzdır.

İyi bir dilek dilemek günlük yaşantımız içerisinde çok önemlidir. Karşımızdaki kişinin moralini düzeltir, kendimiz de pozitif oluruz. İyi bir gün dileği ile başlanılan gün o günün olumlu geçeceğini bizlere düşündürür. Aynı şekilde iyi geceler dileği de öyledir. Selamün aleyküm ün anlamı ise Allah’ın selamı üzerine olsun dur. Bir merhaba ile başlayan dostluklar bir ömür boyu sürebilir. Zira insanların zarif ve narin yapılarını ortaya çıkartır ve kişi
Yan yana geçerken karşımızdaki kişiye vereceğimiz bir selam “benden korkma ben dostum, zararsız bir kişiyim” demektir. Böylece karşımızda ki kişinin korkularını yok eder, rahatlamasını sağlar. Bu kadar çok şeyi ifade eden bir selamlaşmadan kaçmamalı hayatımızın biçimi olmalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu