Genel Kültür

Su Kirliliği Nasıl Oluşur

Su kaynaklarımızın kirlenmesine ve kullanılamaz hale gelmesinin sebebi insanların çevresine karşı duyarsız kalmalarıdır. Su kaynakları ve barajlar yapılırken temiz su her insana ulaşarak sağlıklı yaşamak onların hakkı olduğu gösteriliyor. Suya karıştırılan çeşitli maddeler ve çevre kirliliğinden dolayı içinde bulunan maddelerin seviyesi yükselerek zehirleyici oluyor. Kimyasalların karışması sonucunda su kaynaklarımız kirlenmeye devam etmektedir. Asit yağmurları içme sularımızın kirlenmesine dahi sebep olabiliyor.

Fabrikalardan bırakılan atıklar kanalizasyon yada nehirlerden denize karışmaktadır. Temiz olan yerlerde kirlik ortaya çıkar. Tatil yerlerinde sanayileşme fazla görülmese dahi daha kırsal, nüfusun az olduğu bölgelerde görülebiliyor. Otellerden ve bölge çevrede yaşayan insanların çöplerini göllere bırakması sonucunda oluşuyor. Kanalizasyondan denize karışan çöpler kıyılarda kirlilik görüntüsüne neden oluyor.

Yağ, pil, sıvı atıklar, evse atıkların suya karıştırılması sonucunda kirlilik oluşabilir. Bunlara en çok sanayileşmenin etkisi olmaktadır. Filtreleme veya depolama sayesinde önüne geçilebilir.

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu