Genel Kültür

Teknolojinin İnsan Hayatına Etkisi

Teknolojinin gelişmesi 20. yüzyılda başlayarak 21. yüzyılda insanlar için vazgeçilmez hale geldi. Teknoloji hayatımızın her alanında kendisini göstermektedir. Mutfakta, salonda, iş yerinde ve eğitim hayatımızda dahi faydalanmaktayız.

Teknoloji ile hayatımız baştan sona değişti. Kullandığımız çeşitli kitle iletişim araçları teknolojinin parçası olarak gelişir. Her yerde internete bağlı olmaktayız. Cep telefonlarımızla interneti dünyanın her noktasına taşımaktayız. Zamanımızın büyük kısmını bilgisayar başında ve teknolojinin parçası olarak değiştirmekteyiz. İstediğimiz bilgileri internetten paylaşımlar sayesinde çok daha hızlı ulaşabiliyoruz. Hayatımızı internet bağımlısı olarak yaşamaktayız. İnsanlığı kısa sürede etkisi altına alarak yapılan programlamalar sayesinde bağımlılığı arttırmaktadır. Sosyalleşme adına insanların gelişmesinde olumsuz yönde etkilemiştir, kurulan sosyal ağlar sayesinde internet üzerinden sosyalleşme sağlama çabasına girilmiştir.

Teknoloji artık insanlık için yeni çağın başlangıcı kabul edilmiştir. Kullandığımız makineler dahi belli bir teknolojik gelişme doğrultusunda kendisini göstermektedir. Bunlar insan hayatını etkilediği gibi kolaylaştırıp zamandan tasarruf yapmasını sağlamaktadır.

Her noktada teknolojiden faydalanabiliyoruz. Uydular sayesinde teknoloji geniş anlamda insanların ulaşabileceği noktalara kadar taşınmıştı. Eskiden yüz yüze sohbet edilirken artık teknolojinin getirdikleri kullanarak insanlar birbirlerinden haberleşir oldular.

Teknolojinin yararları olduğu gibi insan sağlığına ciddi anlamda zarar verebiliyor. Başta gözler olmak üzere, cihazlardan yayılan radyasyonun etkisi doğrultusunda kişilerde sağlık problemleri kendisini göstermektedir. Teknolojinin farklı amaçlar altında kullanılması geliştirilen silahlar ve zararlarını arttırmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu