Genel Kültür

Türk Dünyası ve Toplulukları Haftası İle İlgili Yazı

Türk dünyası ve topluluk haftası her yıl 21 Mart Nevruz günü içinde kutlanmaktadır. İnsanoğlu tarihten beri kışın zor ve sert havalarından kurtularak baharın gelişini şenlikler ve kutlamalar ile yapmaktadır. Nevruz Türk dünyası ve topluluklarında yaygın olan bayramdır. Farsça kelime olup “Yeni Gün” anlamına gelmektedir. Kültürlerin birbirleri ile kaynaştığı ve anlaştığı dönemlerden olmaktadır.

21 Mart tarihi gece gündüz ışınları kuzey ve güney yarım küreye eşitlenir. 21 Mart’la beraber havalar ısınır, karlar erir ve ağaçlar yaprak açarak baharın gelişini gösterir. Tüm canlılar için uyanış, diriliş günü olarak kutlanarak hatırlanmaktadır.

Orta Asya Türk toplulukları üzerinde Azeri, Kazak, Kırgız, Türkmen, Özbek, Tatar, Uygur Türkleri ve Anadolu Türklerinin kutladığı bayramlarda olmaktadır. Birlik beraberlik bağlarını simgeleyerek gösterir. Nevruz isimleri kültürlere göre Mart Dokuzu, Navrız, Sultan Nevruz gibi isimlerle anılmaktadır.

Türk Cumhuriyetinde Nevruz kutlamaları 1990 yılı itibari ile resmileşerek kutlamalar yapılmaya başlanmıştır. Tarihten günümüze kadar ulaşan Nevruz’da etkinlikler, günün anlam ve önemini anlatan yazılar okunarak geleceğin çocuklarına aşılanmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu