Genel Kültür

Nevruz Bayramı Nedir Neden Kutlanır

Nevruz bayramında Türk milleti için önemli günlerdendir. Ergenekon’dan çıkışları olarak kabul edilen Nevruz her yıl düzenli olarak kutlanmaktadır. 5000 yıllık bir gelenek olup tarih boyunca kutlanmış ve hatırlanmıştır. Ergenekon sayesinde Türkler kendilerine yeni bir yuva edinmiştir. Mağlup edilerek dağlar arasında yaşayarak burada çoğalmış ve güçlenmişlerdir.

Orta Asya Türkleri tarafından değer kazanmıştır. Her yıl aynı günde bir çok Türk devletinde Nevruz bayramı kutlanarak hatırlanmaktadır. Eğlenceler ve şenlikler yapılarak hatırlanır. Türkler için kurtuluş dönemi bilinmektedir. Nevruz bayramında yemekler yapılıp müzikler çalınarak şarkılar söylenip hatırlanılır. Nevruz bayramının olmazsa olmazları arasında ateş yer alıyor. Odunlar toplanarak yakılan ateşlerden sonra insanlar dileklerini tutarak üzerlerinden atlarlar. Dileklerinin kabul olacağına inanırlar.

Baharın başladığı gün olarak bilinir. Ergenekon’dan kurtularak özgürlüklerine kavuşmaları anlatılır. 21 Mart tarihi Türkler için değerli olup kutlamalar bu zamanda yapılır. Ergenekon destanını okuyarak Türklerin yaşadıklarını en yakından şahit olabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu