Genel Kültür

Türkler Hangi Savaştan Sonra Müslüman Oldu

Eski zamanlarda Türkler çeşitli dinlere mensup olarak inanç göstermişlerdir. Orta Asya bölgesinde yaşayan Türkler gök tanrı dinine inanırlardı. Toplum içerisinde farklı dinler olmasına rağmen çoğunluğun inancı gök tanrı dini olmuştu. İslam ile gök tanrı dini birbirlerine çok yakın benzerlikler göstermekteydi. Türkler İslam dinine geçişte hiç zorlanmamış benimsemişlerdir.

Tarihte Abbasilerle Çinliler karşı karşıya gelmiştir. Çin’in kendi toprakları üzerindeki etkisini kaldırmak isteyen Türkler, Arapların yanına giderek Çinlileri yenmeyi başarmışlardır. Bu savaş sonucunda Türkler ile Araplar arasındaki bağlar kuvvetlenerek etkileşimler olmuştur. Türkler kitleler halinde Müslümanlığı kabul ederek yerleşim yaşama geçiş yapmışlardır. Türklerin İslamiyet’i tercih etmelerinde önemi geçiş sağlamıştır.

Araplar ile yaşamayı öğrenen Türkler zaman içerisinde dinlerini de değiştirmişlerdir. Gök tanrı dini ile İslam dini çok yakın haldedir. Tek tanrıya inanç ve hoşgörü dini olan İslamiyet onlar için kabul edilebilir olarak görülmüştür.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu