Genel Kültür

Yardımseverlik Nedir

Yardımseverlik, fiziksel, maddi, vericilik, cömertlik gibi ahlaki bakımdan ihtiyacı olan kişilere yapılan yardıma denir. Veren sol else sağ elin haberi olmayacak şekilde olmalıdır. Yardım güler yüzle yapılırsa daha hayra geçer. Başa kakılmamalı ve kapatılması gerekir. Gün gelirde kötü olunduğunda yüze vurulduğunda yardımseverlikten çıkarak daha farklı anlamlar yüklenmesine neden olur.

Yapılan iyilikler Allah rızası için yapılmalıdır. Yapıldığı zaman bitmeli ve kapanmalıdır. Yapılmış yardım sizinle Allah aranızda olan bir şeydir. Bir gün geri ister, tekrar başa kaktığınız zaman onun ne değeri ne kıymeti kalır. Yaptığınız iyilikte size kötülük olarak geri döner. İhtiyaç sahiplerinin ihtiyaçlarını gidermek, hayır dualarını almak bir hayır güzellikten oluşmaktadır.

İyilik gönülden geldiği gibi büyüğü küçüğü olmaz. Zengin olan biri yüz milyarlarca yardım edebilirken fakir gibi aldığı bin liranın 50 lirasını verse de eşit olur. İkisi içinde gözünde para daha değerli kıymetli olabilir. İnsanlar paylaşımlarda bulunarak dünyayı merhamet sarabilir. Her şey aslında bizim elimizde olduğu bir gerçektir. Yardımsever birinin yapacağı yardım bir başkasını sevindirerek hayata tutunmasını sağlayabilir. Biz elimizden geldiğince bu şekilde yardım edebilir, gerektiğinde yardım alabiliriz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu